Как книготерапията въздейства на емоциите
Снимка: Guliver / iStock
Четенето на книги помага на човек да се справи с депресията и без лекарства, съобщава The Daily Mail.
Много страстни читатели са убедени, че четенето на книги е спасение за паметта поддържа творческо им дълголетие. Сега учените потвърдиха това и дори установиха как то се бори с депресията.
Въпреки че четенето на практика не е лечение, то е начин да се намали или дори да се изключи употребата на лекарства.
Според статистиката, английските лични лекари само за 2016 г. са изписали над 64 милиона антидепресанти на хора, които страдат от депресия, тревожност и пристъпи на панически атаки. Това е близо 2 пъти повече в сравнение с предходните десет години и кара учените да търсят алтернативни решения.
Така 2 екипа стигат до извода, че редовното четене на книги е ефективно. И дори въвеждат този нов термин - „книготерапия“.
Според тях четенето води до промени в поведението чрез емоционално въздействие. То съществено подобрява състоянието на хора със средно изразена депресия, повдига настроението и самочувствието и общото психическо състояние, доказа екип от университета в Турин, един от най-престижните в Италия.
Учените правят анализ на 10 проучвания върху книготерапията, а изводите им са публикувани в престижното научно списание Clinical Psychology Review.
Ефектът от четенето потвърждават и холандски учени от университета в Гронинген, които проследяват лечението на пенсионери в депресия без медикаменти, само с четене на книги. И при тях то дава отличен резултат.
„Много хора с депресия се чувстват изолирани и откъснати от света. Като четат, научават за опита на други хора. Дори, когато фактите са литературна измислица, това им дава нова надежда и хоризонти“, обясняват учените.
Най-добър лечебен ефект има четенето на детективските романи. Те са занимателни и леки за възприемане. А идеята, че престъплението ще бъде разкрито, носи психическо облекчение.
От помощ са също така и аудиокнигите. Те не само подобряват настроението, но намаляват степента на тревожност и агресивност.
Като печатните, така и аудиокнигите са мого по-ефективно лекарство от телевизионните сериали, според учените, защото човек може да контролира продължителността на четене или слушане.
Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари